o firmie handel usługi kontakt
Materiały instalacyjne
Grzejniki
Armatura
Kotły C.O.
Pompy
Wyposażenie łazienek i kuchni
Otuliny termoizolacyjne

Vaillant


[sprawność ponad 100% - czy to możliwe]  [Kocioł ECOmax] [Zasobnik VIH] [Regulatory

W przypadku konwencjonalnych urządzeń grzewczych woda w wymienniku odbiera ciepło od spalin, które schładzane są do określonej temperatury (np. do około 1200C). To wykorzystane ciepło jest określane jako "ciepło jawne". Spaliny zawierają też tzw. "ciepło utajone". Energia ta, zwana ciepłem kondensacyjnym, zawarta jest w parze wodnej, która powstaje przy spalaniu. Podczas gdy energia ta w konwencjonalnych kotłach, uchodzi nie wykorzystana wraz ze spalinami kominem i jest bezpowrotnie tracona, urządzenia kondensacyjne wykorzystują ciepło kondensacji poprzez specjalny wymiennik ciepła, o szczególnie dużej powierzchni. Po tym, gdy "ciepło jawne" zostanie odebrane od spalin, zachodzi dalsze ich schłodzenie. Dzięki temu następuje obniżenie temperatury spalin do wartości niższej niż temperatura kondensacji. Gdy tylko to się stanie, para wodna skrapla się i uwalniane przy tym ciepło kondensacji jest przekazywane wodzie grzewczej. Poprzez technikę kondensacyjną nie tylko możliwe jest wykorzystanie ciepła kondensacji, ale również "ciepło jawne" może być dzięki temu efektywniej przekazywane wodzie grzewczej

[powrót]


Dla paliw wyróżnia się ciepło spalania i wartość opałową. Ciepło spalania oznacza wartość opałową powiększoną o ciepło kondensacji. Wartość opałowa związana jest tylko z "ciepłem jawnym". Wartość ta jest bazą do podawania stopnia sprawności kotła. W wyniku powstających strat emisji spalin, promieniowania cieplnego i stanu gotowości do pracy mniej niż połowa jest przekazywana wodzie grzewczej. Stopień sprawności tradycyjnych kotłów siłą rzeczy musi wynosić poniżej 100%. Dla porównania urządzeń kondensacyjnych z konwencjonalnymi urządzeniami grzewczymi, przyjmuje się, że ich stopień sprawności odnosi się do wartości opałowej. Ciepło spalania gazu ziemnego jest o 11% wyższe niż jego wartość opałowa, natomiast urządzenia kondensacyjne, poza "ciepłem jawnym", wykorzystują również ciepło kondensacji. W ten sposób osiągana dla urządzeń kondensacyjnych sprawność jest o około 16% wyższa od przeciętnej sprawności konwencjonalnych niskotemperaturowych kotłów grzewczych, wynoszącej 92%. Stopień sprawności zależy przede wszystkim od temperatur systemu izolacji grzewczej. Mamy do czynienia z generalną zasadą - im niższa temperatura systemu, tym wyższa sprawność.
Jak jednak pokazują rysunki, także przy wyższych temperaturach opłaca się zainwestować w technikę kondensacyjną.

[powrót]


W budownictwie mieszkaniowym, jak również przy modernizacji dawniej wybudowanych mieszkań, istnieje dziś ogromne zainteresowanie niezawodną techniką o gwarantowanej jakości, przy możliwie najkorzystniejszym poziomie cen. W odpowiedzi na te wymagania stworzono kocioł kondensacyjny ECOmax. Wiszący gazowy kocioł grzewczy z zamkniętą komorą spalania, powietrze niezbędne do spalania może pobierać z pomieszczenia lub spoza pomieszczenia zabudowy kotła. Systemy spalinowo-powietrzne kotłów mogą być wyprowadzone pionowo przez dach lub poziomo przez dach czy ścianę boczną budynku. Kocioł kondensacyjny ECOmax jest dostępny w wersji jednofunkcyjnej - o mocy nominalnej 21 kW (VU 196), albo dwufunkcyjnej - o mocy nominalnej 19,6 kW na c.o. i 23 kW na ciepłą wodę (VUW 246).

Kocioł kondensacyjny ECOmax charakteryzuje się nominalną mocą cieplną 21 kW na potrzeby c.o. oraz 23 kW na potrzeby c.w.u. Urządzenie nadaje się zarówno do domów jednorodzinnych, jak i w budownictwie wielorodzinnym, a także przy wymiannie i modernizacji instalacji grzewczych. Wymiana starszych urządzeń Vaillant nie przysparza problemów, ponieważ podłączenia gazu, wody i instalacji c.o. mają te same wymiary niezależnie od roku produkcji.

Cechy szczególne

  • wiszący gazowy kocioł grzewczy z techniką kondensacyjną
  • NO x < 60 mg/kWh
  • sprawność normatywna 108%
  • modulacyjny zakres mocy
  • cyfrowy system informacji i analizy danych (DIA)
  • podłączenie hydrauliczne poprzez konsolę
  • ekologiczne części (możliwe do powtórnego przerobu)
  • przygotowany do podłączenia zasobnika ciepłej wody

Możliwości zastosowania

  • ogrzewanie pomieszczeń i podgrzewanie wody (VU w kombinacji z pośrednio podgrzewanym zasobnikiem)
  • w nowym budownictwie i modernizacji domów jednorodzinnych oraz mieszkań o powierzchni do 300 m 2
  • do ogrzewania radiatorowego i podłogowego
  • zabudowa oszczędzająca miejsce w mieszkaniu
  • możliwa korzystna cenowo zabudowa na poddaszu (jako tzw. grzewcza centrala dachowa)
  • praca kotła zależna albo niezależna od powietrza w pomieszczeniu

Wyposażenie

  • kompletny system z pompą obiegową, naczyniem zbiorczym, automatycznym odpowietrznikiem, odpływem skroplin (kondensatu), zaworem bezpieczeństwa, zaworem nadmiarowym
  • zintegrowany kondensacyjny wymiennik ciepła ze stali szlachetnej
  • zintegrowana regulacja zasobnika c.w.u
  • elektronicznie nastawiane częściowe obciążenie cieplne
  • wbudowany zawór przełączający 3-drogowy do współpracy z zasobnikiem
    ciepłej wody (VU)

    [powrót]


Połączenie podgrzewania wody użytkowej z ogrzewaniem pomieszczeń oznacza oszczędność energii i zwiększenie komfortu. Dwufunkcyjna wersja kotła ECOmax VUW 246 umożliwia pracę c.o. i przygotowanie c.w.u. w jednym urządzeniu. Jeszcze wyższy komfort ciepłej wody można uzyskać, stosując zasobnik ciepłej wody firmy Vaillant, pośrednio ogrzewany przez kocioł ECOmax VU 196.


Każda ilość ciepłej wody niezawodnie przez wiele lat 

Pośrednio ogrzewane zasobniki mają tę zaletę, że doskonale nadają się do komfortowego zaopatrzenia w c.w.u. przy większej ilości punktów poboru, np. do kuchni, wanny i natrysku. Ogrzewane przez kocioł kondensacyjny ECOmax VU 196, zasobniki VIH mają zawsze odpowiednią ilość ciepłej wody o wymaganej temperaturze. Jak wszystkie urządzenia Vaillant, także zasobniki ciepłej wody VIH, spełniają najwyższe wymagania jakościowe. Dodatkowo charakteryzują się kilkoma szczególnymi cechami, które gwarantują im długą żywotność:

  • zasobnik i wężownica są emaliowane od strony c.w.u. 
  • anoda magnezowa gwarantuje dodatkową ochronę przed korozją
  • doskonała izolacja cieplna ogranicza do minimum utratę ciepła

Zestawy podłączeniowe do zasobników VIH

Zestawy podłączeniowe do zasobników ciepłej wody ułatwiają podłączenie hydrauliczne pomiędzy kotłem VU a zasobnikiem VIH. Czujnik temperatury w zasobniku jest podłączony wprost do układów elektronicznych kotła. Steruje kotłem tak, aby zapewnić oszczędne ogrzewanie wody w zasobniku. Żądaną temperaturę wody użytkowej nastawia się na panelu sterującym kotła VU ECOmax.


Okrągłe zasobniki w dwóch wersjach i w trzech wielkościach

  • VIH CR 120 i VIH CR 150
    Stojące zbiorniki w biało-szarej obudowie zapewniają 120 ewentualnie 150 litrów ciepłej wody w zapasie.
  • VIH 150 i VIH 200
    Stojące zbiorniki w beżowo-zielonej obudowie o pojemności 150 i 200 litrów zapewniają komfortowe zaopatrzenie w c.w.u. także większych gospodarstw domowych.

VIH 70 idealny partner gdy nie ma miejsca

Wiszący zasobnik VIH 70 może być umieszczony na ścianie tuż obok kotła ECOmax lub w sąsiednim pomieszczeniu. Ich połączenie jest najlepszym rozwiązaniem dla niewielkich gospodarstw domowych. Zasób 70 litrów ciepłej wody umożliwia wygodne korzystanie z łazienki i kuchni.

[powrót]






 

Czekamy na pytania Państwa i listy pod adresem e-mail: k-2@k-2.ig.pl
Pytanie można również zadać, korzystając z formularza na stronie [kontakt].